Robert-Bresson

روبر برسون (1999-1901)

روبر برسون در 25 دسامبر 1901  دربرومون لامونت در مرکز فرانسه در خانواده متمول دیده به جهان گشود.  دوره دبیرستان را در مدرسه لاکانال در رشته فلسفه و زبان های یونانی به پایان برد، بعد از آنها در پاریس به نقاشی پرداخت . در محله ایل سن لویی پاریس ساکن شد . طی جنگ جهانی دوم بیش یکسال را در زندان گذراند.

اولین فیلمش آماتوری اش را در سال 1934 بنام ماجرای های همگانی ساخت .  (نسخه ای از فیلم در این مجموعه پخش خواهد شد. )

اولین فیلم بلند و حرفه ای اش فرشتگان گناه در سال 1943 بر اساس فیلمنامه از خودش ساخته شد . فیلمی هر چند نشانه های زیادی از سبک و فرم  و نگره فیلم های  بعدی برسون همراه نداشت اما روح کلی و نگاه برسون در فیلم مشهود است .

خانم های جنگل بولونی (1945) اثر بعدی برسون است که قبل از پایان  جنگ در پاریس ساخته شد  براساس داستانی از ژاک قضا و قدری از دنیس دیدرو .  بیشتر صحنه ها در استودیو فیلمبرداری شده اند امری که برسون در فیلم های بعدی ازش احتراز می کرد .

فیلم بعدی اوخاطرات کشیش روستا (1951) است . اثری که همه مولفه ها ی اصلی و تکرار شونده او  در آن هویداست و چون مانیفست هنرمند عمل می کند برای رسیدن به سینمایی ناب و به تعبیر خودش سینماتوگراف .

پر هیز از بکار گیری بازیگران حرفه ای و استفاده از مدل بجای آنها

حذف صحنه ای نمایشی که  سینما را شبیه تئاتر می کرد

مینی مالیسم و پرهیز از هر گونه تطویل صحنه و نما

احتراز از احساسات گرایی و روانشناسی اشخاص ( کاراکتر ها )

استفاده و اهمیت صدا و کلام در فیلم و دوری از موسیقی بار شده بر صحنه به قصد دراماتیک کردن صحنه ها

نزدیکی به روح کاراکتر ها و حتا اشیا  با حذف مواردی  که ذهن بیننده را  منحرف می کند و…

نشانه ها و مولفه ای سبکی برسون هستند که هر چه جلوتر می روند کامل تر و به تعبیر به سینما توگراف برسونی نزدیک تر می شوند .

یک محکوم به مرگ می گریزد (1956) فیلم  بعدی برسون است که با الهام از خاطرات و تجربیات زندان ساخته می شود . فیلمی بکلی دور از پاردایم های مسلط بر این گونه فیلم ها ( زندان ور هایی ) .

لویی مال گفته است : “… جیب بر (1959) یک ازچهار پنج اتفاقی است که در سینما رخ می دهد “. باله ای  است  از رقص دست ،  مستقل و مبتنی بر مولفه های سینمایی صرف ، گسست و استقلال از ادبیات و نمایش و داستان .

فیلم بعدی برسون دادرسی ژندارک(1962)است . فیلمی منطبق بر اسناد بجامانده از محاکمه ژاندارک در قرن پانزدهم . در این اثر مینی مالیسم و صدای بیرون از کادر سهمی اساسی و البته سینمایی دارند . نما ها بغایت کوتاه اند و از گونه نمایشی که ترحم ایجاد کند دوری می شود و در نهایت اشکی درونی  است که در بیننده از رسوب می کند .

ناگهان بالتازار(1966) : شاهکاری است بی بدیل و اثری کامل. برسون فیلمنامه و دیالوگ ها خود نوشته و تسلط ما کامل دارد بر فیلم. داستان چیست؟ داستان در مورد الاغی است  که نمیتوان با زبان روایت کرد باید با سینما نشان داد .

موشت (1967)مرثیه است که برنانوس نویسنده در اواخر عمر نوشت و توسط برسون به اثری خالص و سینمایی برگردانده شد که تلخی سرنوشت موشت را در ذهن  ابدی می کند .

زن نازنین (1969)و چهار شب یک رویا بین(1972) دو اثر هستند که برسون از دو داستان کوتاه داستایفسکی اقتباس کرده است . اقتباس شباهتی چندان زیادی به دو داستان ندارند بلکه روح دو اثر را منتقل می کنند . با استفاده از تصویر و صدا . این دو فیلم  ورود برسون هستند به دنیای رنگی سینما . رنگی که کاربرد اش توسط برسون با دیگر هنرمندان فاصله زیادی دارد .

لانسلو دولاک(1974) می  خواهد فیلمی تاریخی باشد درباره افسانه ای بجا مانده از قرون وسطا . اما آنچه می بینیم و می شنویم نشانی از فیلمی حماسی و تاریخی ندارد.  سرو صدای سر نیزه است و چکاچاک شمشیر و گرز با کلاهخود و زره . و عشقی که سبب سلحشوری است .

شاید شیطان(1977) تلاش نه چندان موفق برسون است در فریاد از بلایی که برسر طبیعت می آید . او  قصد دارد با شورش  شخصی چند جوان پاریسی این پلشتی انسان در دست دراز کردن به طبیعت را عیان کند . مایه های که در کارنامه اش چندان جایگاهی ندارد هر چند همه مولفه ها ی تصویری ، فرمال ، سبکی او را دارد.

پول(1983) وصیت نامه ای با ارزش و ماندگار از استادی تمام است . استاد در عنفوان پیری فیلمسازی است کاملا امروزی .  اثر در باره سرمایه ، پول و گردش تقلبی آن و سروری آن  است و نتیجه اش البته ویرانی جوانان است و خانواده و بروز جنایت .

برسون این استاد زاهد و خلوت نشین سینما بیگمان یکی از ستون های سینمای جدی ، هنری ، و مستقل در تاریخ سینما، فیلمسازی با سبکی  پیچیده و در عین حال ساده که مرز های این هنر نوظهور و تازه متولد شده را در نوردید و عمق و گستره آن را در فرمی هنری مستقل و بدور از سایر هنر های نمایشی گسترش داد، در 18 دسامبر 1999 کمی قبل از آغاز هزاره سوم روی در نقاب ابدیت کشید .

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با فیلم های روبر برسون و

 رزرو کلیک کنید: